Waluta: Ariary. Najlepiej zakupić euro lub dolary i wymienić je w pierwszym, lepszym punkcie wymiany. Uwaga – tutejszą walutę liczy się w milionach, więc przygotuj dużo miejsca w portfelu. Bankomaty znajdują się tylko w większych miastach. Jeśli nie znajdziesz punktu wymiany walut, wystarczy poprosić w pierwszej lepszej restauracji lub hotelu o wymianę – zwykle właściciel dzwoni do lokalnego cinkciarza, którzy przyjeżdża i wymienia walutę na miejscu- mając często porównywalny lub nawet lepszy kurs od lokalnych kantorów. Więcej o walucie przeczytasz tutaj

Język: malgaski oraz francuski. Po francusku dogadasz się w większości miejsc- także szyldy, menu w restauracji, znaki informacyjne – są w języku francuskim. Angielski raczej nie funkcjonuje.

Bezpieczeństwo: Malgasze (czyli mieszkańcy Madagaskaru) to generalnie pogodnie nastawieni i pomocni ludzie. Ale trzeba uważać w dużych miastach po zmroku – np. w Antananarywie lub Diego Suarez krążą wieczorami grupki gówniarzy, okradających i napadających zwłaszcza białych, którzy kojarzą im się z pieniędzmi. Dlatego po zmroku najlepiej poruszać się wyłącznie taksówkami lub tuk tukami- od drzwi do drzwi. Więcej o Malgaszach przeczytasz tutaj.

Wiza: do kupienia bezpośrednio na lotnisku, po przylocie na miejsce. Należy okazać bilet powrotny. Koszt wizy jest zmienny – w maju 2016 roku kosztowała ona równowartość około 100 zł. Opłatę uiszczamy w dolarach lub euro.

Ceny: Madagaskar to raczej tani kraj. Pokój dwuosobowy (w zależności od standardu) wynajmiesz od 15.000 AR do 40.000 AR (18- 50 zł). Obiad na ulicy- około 4000 AR (5 zł), obiad w knajpie: 10000- 12000 AR (11- 15 zł). Litr rumu: 6000 AR ( 7 zł). Owoce egzotyczne: 500- 1000 AR (60 gr- 1,2 zł). Obszerny artykuł o cenach na Madagaskarze przeczytasz tutaj.

infprmad

Zdrowie: konieczne są szczepienia na dur brzuszny, błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Weź ze sobą także leki antymalaryczne oraz koniecznie węgiel i coś na zatrucia- wodę pij tylko i wyłącznie butelkowaną i takiej używaj też do mycia zębów. Generalnie przygotuj się na sensacje żołądkowe- higiena jest tutaj na niskim poziomie. Występuje zagrożenie malarią- zwłaszcza w poprze deszczowej, więc warto zaopatrzyć się w leki antymalaryczne i smarować się preparatem zawierającym duże stężenie substancji deet.

Klimat: jest gorąco: zarówno w porze deszczowej (listopad – początek kwietnia), jak i suchej (kwiecień – październik). Temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej 30 stopni Celsjusza, w nocy jest tylko kilka stopni zimniej. Koniecznie zamieszkaj w pokoju hotelowym z klimatyzacją lub wiatrakiem! Im bardziej na południe kraju – tym temperatury robią wyższe. Na południu Madagaskaru występują wielomiesięczne susze.

Atrakcje: raczej (może poza stolicą) nie znajdziesz tutaj godnych uwagi zabytków. Głównymi atrakcjami są parki narodowe (wstęp płatny: zwykle około 40 zł + obowiązkowy przewodnik (koszt przewodnika rozkłada się na kilka osób), rezerwaty przyrody, cudowne plaże oraz nieskażony europejskością klimat tutejszych wsi i miasteczek.

Łapówki: powszechne, aczkolwiek niegroźne. Nie zdziw się, że policja i wojsko co chwila zatrzymuje samochody (np. taksówki) – tutaj chodzi głównie o łapówki od kierowców. Na pewno usłyszysz też słowo gift oraz zobaczysz znaczące spojrzenia od celników na lotnisku – zarówno przy przylocie jak i przy odlocie (mi sprawdzano walizki i próbowano wmówić, że wanilia którą zakupiłem nie ma jakiegoś certyfikatu, co było bzdurą – chodziło tylko o łapówkę). Generalnie możesz przygotować pojedyncze banknoty  jednodolarowe w oddzielnej kieszeni na takie okoliczności. Więcej o łapówkach na Madagaskarze przeczytasz tutaj

Transport: drogi są fatalne (!), a dodatkowo często w porze deszczowej nieprzejezdne (przez zrywane prowizoryczne mosty, podmywanie całych fragmentów dróg). Transportem publicznym przebywasz około 100- 150 km dziennie, nie więcej. Najpopularniejszy ale i najbardziej męczący środek transportu publicznego to taxi- brousse (odpowiednik naszych busów, tyle, że bardziej rozklekotany), do którego wchodzi jednorazowo nawet 20 – 30 osób, z obowiązkowym bagażem na dachu. Przejechanie 100 km to koszt około 15 – 20 zł od osoby. Koniecznie kup wodę na podróż i skorzystaj wcześniej z toalety. Uwaga – busy nie jeżdżą wedle rozkładu- trzeba poczekać na przystanku aż się zapełni. Negocjuj cenę za każdym razem przed kursem! Tutaj przeczytasz więcej o podróżowaniu taxi- brousse.

infpr

Opcja dla bardziej zamożnych – wynajęcie jeepa 4×4 na miejscu. Opcja z kierowcą to wydatek około 400 zł za dzień. Do jeepa wchodzi około 6 osób – to tak naprawdę jedyna opcja, żeby objechać większą część kraju.

W mieście podróżujesz taksówkami (stare, pomalowane na żółto samochody osobowe lub zupełnie nieoznakowane), do których także w chodzi po kilka osób. Koniecznie negocjuj cenę przed kursem. Na krótsze odległości (1- 5 km) podjedziesz tuk-tukiem (małym pojazdem z silnikiem motorowym) – za równowartość złotówki. Także ustal cenę przed kursem.

Na wyspie są dwie krótkie linie kolejowe, więc podróżowanie koleją na większe odległości odpada. Warto się przejechać dla przygody i klimatu. Można rozważyć poruszanie się po kraju samolotami, bo lotnisk krajowych jest sporo. Jednak bilety są dość drogie, a samoloty (obsługiwane przez narodowego przewoźnika Air Madagascar) potrafią być niepunktualne.

Ciemności: na Madagaskarze słońce zachodzi około 17.30 – 18.00, a w miastach częste są wyłączenia prądu i generalnie jest mało latarni, a więc panują ciemności. Przygotuj się zatem na ciemność po zmroku i zaopatrz się w latarkę. Więcej o elektryczności na wyspie przeczytasz tutaj.

Wtyczki: europejskie, napięcie: 220 V

Nowe, premierowe i niepublikowane opowieści z moich podróży, przeczytasz w książce „Miejsce Za Miejscem, czyli podróże małe i duże”. Kliknij tutaj, żeby kupić książkę.

Chcesz być na bieżąco? Kliknij tutaj i polub ten blog na Facebooku!

Audycja „Miejsce Za Miejscem”- w każdy wtorek o 10:20 na antenie Radia Dla Ciebie oraz na: www.rdc.plArchiwalnych audycji można posłuchać tutaj

————————————————————————————————————-