Brzydka krosta na słonecznym obliczu Malty. Przykład tego, jak przemysł turystyczny potrafi wytworzyć miejsce, które służy tylko i wyłącznie zarabianiu pieniędzy. Bo Bugibba to fabryka wczasów – spędzonych wśród tłumów wylegujących się na zatłoczonych hotelowych basenach i w równie zatłoczonych barach. Oczywiście z obowiązkową opaską „all inclusive” na ręku.

To wzorcowy wręcz przykład miejscowości wymyślonej, wybudowanej i prosperującej tylko i wyłącznie dla turystów. Tak, tak – Bugibba powstała w latach 80. XX wieku. Została wybudowana z myślą o wakacjach brytyjskich emerytów, którzy upodobali sobie właśnie tę piękną wysepkę (zresztą byłą angielską kolonię) na miejsce swoich późnych wojaży.

Bugibba01  W tle- hotelowa „architektura”.

Ten brak historii widać, niestety, na każdym kroku. W mieście dominują brzydkie budynki, z których większość pełni funkcję hoteli, z obowiązkowym basenem w środku. Jest też promenada (zatłoczona, zwłaszcza wieczorami), dyskoteki, knajpy i sklepy z tandetnymi pamiątkami. Najnowsze hity mieszają się z głosami i krzykami rozentuzjazmowanych Anglików, Niemców, Polaków czy Rosjan. Głośno, byle jak, tandetnie, bez klimatu… Gwarno i bez sensu.

Bugibba1   Bajzel reklamowy w polskim stylu

Całość trochę ratuje ładny port i nabrzeże, ale i tak czujemy się tutaj jak na sopockim Monciaku, tyle, że trochę brzydszym.

A przecież można było wybrać Valettę czy urokliwy Rabat, popłynąć promem na klimatyczną wysepkę Gozo, zatrzymać się w jakiejś małej nadmorskiej wsi i spędzić wieczór wśród bardzo gościnnych Maltańczyków. Ale… widocznie ludzie potrzebują takich miejsc jak Bugibba. Spędziłem tam dwie noce, w ciągu dnia uciekałem jak najdalej i jeśli chcecie poznać prawdziwy klimat Malty- stanowczo doradzam wam omijanie tego sztucznego miejsca szerokim łukiem.

Tutaj przeczytasz moją relację z pewnej niepozornej, greckiej restauracji… która okazała się być wielkim zaskoczeniem!

Nowe i niepublikowane opowieści z moich podróży przeczytasz w dwóch częściach książki „Miejsce Za Miejscem, czyli podróże małe i duże”. Kliknij tutaj, żeby kupić książki.

Chcesz być na bieżąco? Kliknij tutaj i polub ten blog na Facebooku!

Audycja „Miejsce Za Miejscem”- w każdy wtorek o 10:40 na antenie Radia Dla Ciebie oraz na: www.rdc.plArchiwalnych audycji można posłuchać tutaj

————————————————————————————————————-