Francja→Paryż→Księgarnia Skakespeare &Co, czyli wehikuł czasu w centrum Paryża.

Jedna z najbardziej klimatycznych księgarni świata. Choć nad sobą, na stropie widzisz wiekowe i przegniłe belki, w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego papieru, a wszystko wygląda jakby miało się za chwilę zawalić, to jednak nie ma wątpliwości, że to miejsce magiczne. Poczujesz się, na oko, jak w pierwszej połowie XX wieku.

Szekspir popr

Położona niemalże w sąsiedztwie obleganej przez turystów Katedry Notre Dame, przy ruchliwej nadsekwańskiej ulicy Quai de Montebello. A jednak wchodząc do środka wkraczamy w inny świat: drewniane belki stropowe, nadgryzione zębem czasu, półki wręcz uginające się od nadmiaru książek. Poprzyklejane karteczki od turystów, stare pianino, między półkami zbutwiałe łóżka (tak, tak- są tacy, którym zdarza się tutaj spać), maszyna do pisania i stare fotele. Dookoła unosi się zapach kurzu, starych książek i wilgoci – tak charakterystyczny dla paryskich kamienic, pamiętających ubiegły wiek. A i słowo „księgarnia” nie do końca tutaj pasuje. To raczej czytelnio-świetlico- księgarnia. Jakby wyjęta z czasów artystycznej bohemy fin de siècle.

P1010732

Księgarnia jest anglojęzyczna. Dlaczego? To proste – jej założycielką (blisko 100 lat temu!) była rodowita Angielka. A od lat 50. XX wieku właścicielem księgarni stał się, zmarły niedawno, George Whitman. Pamiętam jeszcze 4 lata temu starszego (bo ten jegomość dożył blisko 100 lat), siwego pana siedzącego w oknie księgarni. To był właśnie Whitman, człowiek – instytucja tego miejsca.

P1010741
 Pełno tutaj zakamarków

Dookoła pełno młodzieży – tej młodszej i tej starszej. Zaczytanej i kontemplującej  – często na pokaz, ale co tam! Tutaj wszystko wypada… Co kilka minut na pierwsze piętro wpada grupka Azjatów fotografujących wszystko dookoła w tempie stu zdjęć na minutę. A przecież najlepsze zdjęcia nie oddadzą tego, co jest tu najważniejsze, czyli klimatu.

P1010734

 

Jeśli więc chcecie przenieść się w czasie w Paryżu i poznać magiczne miejsce –  polecam wam z pełną odpowiedzialnością Księgarnię Szekspira.

Nowe i niepublikowane opowieści z moich podróży przeczytasz w książce „Miejsce Za Miejscem, czyli podróże małe i duże”. Kliknij tutaj, żeby kupić książkę.

Chcesz być na bieżąco? Kliknij tutaj i polub ten blog na Facebooku!

Audycja „Miejsce Za Miejscem”- w każdy wtorek o 10:20 na antenie Radia Dla Ciebie oraz na: www.rdc.plArchiwalnych audycji można posłuchać tutaj

————————————————————————————————————-